Ogłoszenia parafialne - Strona parafii p.w. św. Jadwigi Królowej w Kutnie

Idź do spisu treści

Menu główne:

Ogłoszenia parafialne

24.01.2021 - III NIEDZIELA ZWYKŁA
 1. Trwa Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Nie możemy się ograniczać do modlitwy, lecz pod jej wpływem mamy zmieniać swoje postępowanie. Pamiętajmy słowa Pana Jezusa: „[…] chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy. Ja w nich, a Ty we Mnie!” (J 17,22-23).
 2. Dzisiejsza niedziela to Niedziela Słowa Bożego.
 3. Zgodnie z zapowiedzią na prośbę Caritas Polska dziś niedziela solidarności z Chorwacją. Wspieramy Chorwatów modlitwą i darem materialnym składanym do puszki przed świątynią.
 4. Jutro święto Nawrócenia św. Pawła, apostoła Jezusa. Gorliwy faryzeusz i prześladowca pierwszego Kościoła, po tym, jak ukazał mu się zmartwychwstały Chrystus, został Jego uczniem i poświęcił resztę życia szerzeniu Ewangelii. Dzięki temu stał się apostołem narodów.
 5. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.
 6. W tym tygodniu patronują nam: w poniedziałek - 25 stycznia – św. Paweł, apostoł, świętujemy jego nawrócenie; we wtorek -  26 stycznia – święci biskupi Tymoteusz i Tytus, najbliżsi współpracownicy św. Pawła Apostoła; w czwartek - 28 stycznia – św. Tomasz z Akwinu (1225-1274), prezbiter i doktor Kościoła, jeden z najwybitniejszych filozofów i teologów w dziejach kultury europejskiej.
 7. W przyszłą niedzielę - ostatnią w miesiącu, taca na ogrzewanie kościoła.
17.01.2021 - II NIEDZIELA ZWYKŁA 
 1. W tym tygodniu w liturgii wspominamy: we wtorek św. Józefa Sebastiana Pelczara - biskupa; w czwartek św. Agnieszkę - dziewicę i męczennicę.
 2. Dzisiaj przypada Dzień Judaizmu w Kościele katolickim. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.
 3. W dniach 18 – 25 stycznia przeżywamy Tydzień Modlitw o Zjednoczenie Chrześcijaństwa. W naszych modlitwach prośmy Boga o łaskę jak najszybszego zjednoczenia chrześcijan, aby wspólnie jednym głosem chwalili Boga i byli mu wierni.
 4. We wtorek - z racji 19 dnia miesiąca - modlić się będziemy przy relikwiach i za wstawiennictwem bł. Księdza Jerzego Popiełuszki - kapłana męczennika.
 5. W czwartek przypada Dzień Babci, a w piątek Dzień Dziadka. Pamiętajmy w indywidualnych modlitwach o naszych babciach i dziadkach, którym tak wiele zawdzięczamy.
 6. 23 stycznia - w sobotę - przypada 8. rocznica śmierci ks. kard. Józefa Glempa - Prymasa Polski. Prosimy o modlitwę o pokój Jego duszy.
 7. Dziś - w trzecią niedzielę miesiąca - wolontariusze grupy Charytatywnej „Rodzina-Rodzinie” kwestują na parafialne dzieła miłosierdzia. Za dary serca składamy podziękowanie.
 8. Za tydzień ogólnopolska zbiórka do puszek prowadzona przez Caritas Polska jako pomoc poszkodowany w trzęsieniu ziemi Chorwatom.
 9. Zapraszamy na msze święte kolędowe: dzisiaj - na godz.17.00 - parafian z ul. Wilcza bl.:4 i 6 oraz ul. Troczewskiego prywatne oraz Troczewskiego bl.: 5 i 39; jutro - na godz.18.30 - wiernych z ul. W. Przedmieście bl.: 15, 18 i 18a oraz pozostałych chętnych wiernych.
 10. Bardzo dziękujemy wszystkim Parafianom za przyjęcie zaproszenia do udziału w mszach św. kolędowych i za wspólną modlitwę. Z serca składamy podziękowanie za pomoc materialną wobec Parafii i troskę o świątynię. Dziękujemy za dopełnienie kapłańskiego błogosławieństwa i poświęcenia przez pokropienie wodą święconą Waszych domów i mieszkań.
 11. W związku z kierowanymi zapytaniami o możliwość kolędy indywidualnej w mieszkaniach czy domach uprzejmie informujemy, że kapłan może odwiedzić te osoby czy rodziny, które zamieszkały na nowym miejscu celem poświęcenia po raz pierwszy nowego domu lub mieszkania. Takie wizyty umawiamy indywidualnie w zakrystii na konkretny dzień i godzinę.


10.01.2021 - ŚWIĘTO CHRZTU PAŃSKIEGO 
 1. Chrzest Pański w Jordanie jest objawieniem się Jezusa Chrystusa wobec narodu wybranego. Przez to wydarzenie Jezus włączył się w oczekiwanie Izraela na przyjście zapowiedzianego Mesjasza.
 2. W tym dniu warto przypomnieć kilka informacji dotyczących sprawowania sakramentu chrztu. Właściwym dniem do sprawowania tego sakramentu jest niedziela. W czasie mszy świętej dziecko jest włączane do wspólnoty zbawczej, jaką jest parafia. Właściwym miejscem do sprawowania tego sakramentu jest parafia faktycznego zamieszkania rodziców. W innym przypadku potrzebna jest zgoda właściwego proboszcza. Chrzest zgłasza jedno z rodziców w kancelarii parafialnej przynajmniej na miesiąc przed tym wydarzeniem. Zgłaszający dostarcza wtedy akt urodzenia dziecka z USC i zaświadczenia dla chrzestnych (z parafii ich zamieszkania). Chrzestnym może być osoba, która przyjęła sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego (chrzest, bierzmowanie, pokuta i Eucharystia), która praktykuje swoją wiarę (jest znana w parafii, uczęszcza na Eucharystię, przyjmuje kolędę), a osoba, która założyła rodzinę żyje w sakramentalnym związku małżeńskim. Chrzty w naszej parafii odbywają się generalnie we wszystkie niedziele, oprócz pierwszej miesiąca, o godz.12.00 - podczas sumy. Ze względu na panującą pandemię i obawy rodziców są także możliwe inne rozwiązania, które ustalamy bezpośrednio z zainteresowanymi.
 3. Święto dzisiejsze kończy okres Bożego Narodzenia w liturgii Kościoła, mimo że dekoracja Bożonarodzeniowa i śpiew kolęd w liturgii trwa do 2 lutego - do Matki Bożej Gromnicznej czyli Święta Ofiarowania Pańskiego. 
 4. W tym tygodniu na msze święte kolędowe zapraszamy parafian wg następującego porządku:
 • w poniedziałek na godz.18.30 – ul. Łokietka bl.:1, 2, 3, 4, 5 i 6;
 • we wtorek na godz.18.30 – ul. Łokietka bl.: 7 i 8 oraz Kr. Jadwigi bl.: 3, 4, 5, i 7;
 • w środę na godz.18.45 - ul.Jagiełły bl.:1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 11 i 13;
 • w czwartek na godz.18.30 - ul. Grunwaldzka bl.: 12, 12a, 12b i 12c;
 • w piątek na godz.18.30 - ul. Grunwaldzka bl.: 4, 6 i 8 oraz ul. Wilcza bl.: 28, 9 i 9a;
 • w sobotę na godz.18.45 - ul. Wilcza bl.: 1, 2, 3, 3a, 3b, 3c i 3d.
 

03.01.2021 - II NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM 
 1. W środę przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana w naszej tradycji świętem Trzech Króli. Tego dnia w kościele święcimy kadzidło i kredę, którą - zgodnie z prastarym zwyczajem polskim - na drzwiach naszych domostw i mieszkań kreślimy pierwsze litery Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara: C+M+B, dodając cyfry Roku Pańskiego; tłumaczymy to również jako prośbę, aby Chrystus błogosławił nasz dom: Christus Mansionem Benedicat.
 2. Poświęconą kredę i kadzidło można będzie nabyć u Pana kościelnego przed świątynia.
 3. W środę - w święto Trzech Króli, 6 stycznia – porządek mszy świętych tak jak w każdą Niedzielę. Taca z tego święta przeznaczona jest na misje.
 4. W przyszła Niedzielę obchodzimy święto Chrztu Pańskiego.
 5. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej.
 6. W tym tygodniu na msze święte kolędowe zapraszamy:
 • w poniedziałek na godz. 18.30 parafian z ul. Sklęczkowskiej, Bohaterów Walk n/Bzurą, Józefowa i Przytorza;
 • we wtorek na godz. 18.30 parafian z ul. Batorego – domy prywatne, Krzywoustego – domy prywatne, K. Wielkiego - domy prywatne, Grunwaldzka + dojazd, Żniwna, Wrzosowa;
 • w środę na godz. 17.00 parafian z osiedla Ks. Świtkowskiego, Warszawskie Przedmieście – domy prywatne, ul. Orla i Wronia ul. Wilcza – prywatne;
 • w czwartek na godz. 18.30 parafian z ul. S. Batorego bl. 3, 5, 7, 9;
 • w piątek na godz. 18.30 parafian z ul. S. Batorego bl 11, 15, 17, 19;
 • w sobotę na godz. 18.45 parafian z ul B. Chrobrego bl. 4,6,8,10,14;
 • w niedzielę na godz. 17.00 parafian z ul. B. Chrobrego bl 16, 18, 20.01.01.2021 - UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI 
 1. W Nowym Roku Pańskim 2019 życzymy naszym Parafianom obfitości Bożych darów za wstawiennictwem Maryi Świętej Bożej Rodzicielki. Niech Ona wyprasza u swego Syna dar żywej wiary, nadziei i miłości, a także zdrowia i błogosławieństwa na cały rok. Oby ten rok był czasem szczególnej łaski i zbawienia oraz doświadczania Miłosierdzia Bożego i ludzkiej życzliwości. Szczęść Boże w Nowym Roku.
 2. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Pokoju. W dniu dzisiejszym modlimy się przed Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie o zachowanie pokoju w naszej Ojczyźnie, Europie i na całym świecie.
 3. Jutro pierwsza sobota z odpowiednimi nabożeństwami, czyli o godz.18.30 nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi i o godz. 19.30 msza święta dziękczynna za kanonizację św. JPII z prośbą o Jego wstawiennictwo.
 4. Polecamy prasę katolicką i zachęcamy do jej lektury.


BOŻE NARODZENIE - 25.12.2020r.
 1. Jutro - w Boże Narodzenie pierwsza msza święta o godz.7.00, pozostałe według dalszego porządku niedzielnego.
 2. Osoby, które przyjęły Komunię świętą w czasie Pasterki, mogą po raz drugi przyjąć Chrystusa Eucharystycznego uczestnicząc we Mszy świętej w ciągu dnia.
 3. Dziękujemy za przekazane nam życzenia świąteczne, za wszelką pomoc w przygotowaniach do Świąt- przywóz, oprawę i ustawianie choinek, wykonanie Bożonarodzeniowej dekoracji.
 4. Jutro w liturgii czcimy św. Szczepana, pierwszego męczennika oraz pamiętamy o Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
 5. W tym roku nie będzie tradycyjnej kolędowej wizyty duszpasterskiej zwanej kolędą. Pragniemy jednak spotkać się z naszymi Parafianami w kościele. Dlatego kierujemy do każdej rodziny list-zaproszenie do wspólnej modlitwy, by prosić Boga o Jego błogosławieństwo dla nas na ten trudny czas. Msze święte sprawowane w świątyni będą składane Bogu w Waszych intencjach, za wszystkich bliskich sercu żyjących i zmarłych.
 
ŚWIĘTO ŚWIĘTEGO SZCZEPANA - 26.12.2020r. 
 1. W tym roku nie będzie tradycyjnej kolędowej wizyty duszpasterskiej zwanej kolędą. Pragniemy jednak spotkać się z naszymi Parafianami w kościele. Dlatego kierujemy do każdej rodziny list-zaproszenie do wspólnej modlitwy, by prosić Boga o Jego błogosławieństwo dla nas na ten trudny czas. Msze święte sprawowane w świątyni będą składane Bogu w Waszych intencjach, za wszystkich bliskich sercu żyjących i zmarłych.
 2. Zapraszamy w tygodniu poświątecznym na mszę świętą we wtorek - 29.12. na godz.18.30 mieszkańców Bielawek, Sierakowa, ul. Lipowej i Zielonej, natomiast we środę 30.12. na godz. 18.45 mieszkańców Maliny, Starej Wsi i ul. Oporowskiej.
 3. Raz jeszcze dziękujemy za przekazane nam życzenia świąteczne, za wszelką pomoc w przygotowaniach do Świąt-przywiezienie, oprawę i ustawianie choinek oraz szopki.
 4. Jutro w niedzielę- czcimy Najświętszą Świętą Rodzinę z Nazaretu: Jezusa, Maryję i Józefa. Jest to także święto wszystkich rodzin chrześcijańskich.
 5. Taca z jutrzejszej niedzieli, ostatniej miesiąca, na ogrzewanie naszej świątyni.

 
20.12.2020 - IV NIEDZIELA ADWENTU 
 1. W czwartek Wigilia Bożego Narodzenia. Powinna być ona przeżywana według duchowości i tradycji katolickiej, dlatego przypominamy, że potrawy wigilijne są potrawami postnymi, nie powinno mieć miejsca spożywanie alkoholu. Gromadzimy się wokół stołu nakrytego białym obrusem, co oznacza czystość i świętość Dzieciątka i Rodziny. Zastawiamy dodatkowe nakrycie, które jest znakiem pamięci o naszych zmarłych i podróżnych. Na stole kładziemy Pismo Święte i poświęcony opłatek. Wieczerzę rozpoczynamy od znaku krzyża i zapalenia świecy. Bardzo dobrze jeśli zaśpiewamy kolędę „Wśród nocnej ciszy”. Następnie jedna osoba z rodziny odczytuje fragment Ewangelii o narodzeniu Jezusa (Ew.Łk.2). Po odczytaniu Ewangelii należy pomodlić się za rodzinę modlitwą Ojcze Nasz oraz za naszych zmarłych odmawiając Wieczny Odpoczynek. Łamiąc się pobłogosławionym i poświęconym opłatkiem, składamy sobie życzenia. Po wspólnie spożytej wieczerzy wigilijnej udajemy się na Pasterkę. W tym roku wyjątkowo dwie pasterki. Pierwsza o godz.22.00, a druga o godz.23.30.
 2. W Boże Narodzenie – 25 grudnia jest dodatkowa msza świętej o godz. 7.00 rano. Drugiego dnia świątecznego - w święto św. Szczepana Męczennika – niedzielny porządek mszy świętych.
 3. W niedzielę przypada Święto Świętej Rodziny z Nazaretu.
 4. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej oraz korzystania z mediów katolickich.
 5. Polecamy sianko na stół wigilijny oraz kalendarze na 2021r. Świec Bożonarodzeniowych już nie mamy.
 6. Zapraszamy na ostatnie w tym roku nabożeństwo do św. Ojca Pio – środa, godz. 19.00.
 7. Dzisiaj – w trzecią niedzielę miesiąca - kwestują wolontariusze parafialnej grupy charytatywnej „Rodzina-Rodzinie”.
 8. W związku z licznymi pytaniami o tegoroczną kolędę informujemy, że tradycyjnych odwiedzin kolędowych w domach i mieszkaniach w tym sezonie kolędowym nie będzie. Natomiast będziemy zapraszali Parafian na spotkania kolędowe do naszej świątyni. Każda rodzina otrzyma list od kapłanów z zaproszeniem do kościoła na konkretny dzień i godzinę.
 
06.12.2020 - II NIEDZIELA ADWENTU 
 1. W tym tygodniu, w liturgii, czcimy: w poniedziałek - św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła; we wtorek - Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Msze święte we wtorek w naszym kościele o godz. 9.00, 17.00 i 18.00.
 2. W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia, zgodnie z objawieniami Matki Bożej, między godziną 12.00 a 13.00 jest godzina szczególnych łask, które Matka Najświętsza obiecała udzielić modlącym się do Niej. Zapraszamy na wspólną modlitwę, którą poprowadzi ks. Jacek – wikariusz.
 3. Maryja jest dla nas wyjątkowym wzorem adwentowego oczekiwania. Ku jej czci odprawiana jest msza święta roratnia. Roraty odprawiane są w dni powszednie o godz. 7.00 oraz we wtorki, czwartki i soboty o godz. 17.30 - dla tych, którzy rano nie mogli być obecni, a także dla dzieci i młodzieży.
 4. W drugą Niedzielę Adwentu, już tradycyjnie od wielu lat, przeprowadzana jest w kościołach zbiórka do puszek na „Pomoc Kościołowi na Wschodzie”. Naszej pomocy materialnej i modlitewnej oczekują pasterze, kapłani, siostry zakonne oraz liczne zastępy spragnionych wiary i miłości do Boga oraz zwykłej ludzkiej przyjaźni. Za dar serca i hojność składamy ofiarodawcom staropolskie „Bóg Zapłać”.
 5. Polecamy świece na stół wigilijny rozprowadzane przez Caritas - dochód za sprzedaży przeznaczony jest na Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, a także sianko na stół wigilijny przygotowane przez ministrantów. Dobrowolne ofiary składane przy nabywaniu sianka przeznaczone są na fundusz ministrancki.
 6. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej.
 7. W dniach 17, 18 i 19 grudnia (czwartek, piątek i sobota) odprawimy rekolekcje adwentowe. Msze święte z nauką ogólną dla wszystkich będą o godz. 9.00, 11.00, 16.00 i 18.00. Rekolekcje będzie prowadził ks. Paweł Zaremba. Spowiedź święta oraz ilość wiernych na mszach świętych z zachowaniem przepisów sanitarnych.
 8. Ze względu na trwającą pandemię będą w tym roku odprawione wyjątkowo dwie Pasterki w nietypowych godzinach. Pierwsza o godz. 22.00, a druga o godz.23.30.
 9. W prezbiterium tymczasowo umieszczony jest obraz św. Jadwigi Królowej - naszej patronki. Obraz ten jest testamentalnym darem śp. Ks. Bp. Józefa Zawitkowskiego dla naszej wspólnoty. Za ten cenny dar wyraźmy naszą wdzięczność w modlitwie za zmarłego księdza biskupa. 
 


29.11.2020 - I NIEDZIELA ADWENTU
 1. Dzisiejsza pierwsza niedziela Adwentu rozpoczyna nowy rok liturgiczny oraz okres przygotowania do Bożego Narodzenia. Nowy rok liturgiczny i duszpasterski będzie przebiegał pod hasłem: „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”. Adwent jest okresem pobożnego i radosnego oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa.
 2. Od jutra rozpoczynają się Msze święte adwentowe ku czci N.M.P. tzw. Roraty. Zachęcamy i zapraszamy wszystkich parafian do udziału w roratach, które odprawiać będziemy w dni powszednie o godz.7.00. Dodatkowe roraty dla tych, którzy nie mogą wziąć udziału w porannej mszy świętej będą odprawiane we wtorki, czwartki i soboty o godz.17.30.
 3. W tym tygodniu w liturgii wspominamy: - w poniedziałek - św. Andrzeja Apostoła; - w czwartek - św. Franciszka Ksawerego, kapłana.
 4. Za tydzień - w 2 niedzielę Adwentu już od wielu lat przeprowadzana jest zbiórka do puszek jako pomoc Kościołowi na Wschodzie. Naszej pomocy modlitewnej i materialnej oczekują biskupi, kapłani, siostry zakonne oraz liczne zastępy wiernych. Zbiórką tą wspieramy budujące się kościoły na Wschodzie. Za dar serca i hojność ofiar składamy podziękowanie.
 5. W tym tygodniu przypadają pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W pierwszy piątek adoracja Wynagradzająca N.S.P.J., Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, spowiedź i msze święte według stałego porządku. Natomiast w pierwszą sobotę w okresie jesienno-zimowym nabożeństwo Wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi o godz.18.30, a Msza święta dziękczynna za kanonizację św. Jana Pawła II z prośbą o Jego wstawiennictwo w naszych intencjach o godz. 19.30.
 6. Za tydzień, z racji pierwszej niedzieli miesiąca, spotkanie dla członków Kół Różańcowych o godz. 17.15.
 7. Od dziś możemy nabywać u p. kościelnego świece na stół wigilijny (małe po 6zł, duże po 15zł). Dochód ze sprzedaży świec rozprowadzanych przez Caritas przeznaczony jest na Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.
 8. Polecamy prasę katolicką i zachęcamy do korzystania z mediów katolickich.

22.11.2020 - UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA
 1. Dzisiejszej niedzieli przeżywamy uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, która została ustanowiona przez papieża Piusa XI w roku 1925. Jest to jednocześnie ostatnia niedziela roku liturgicznego. Uroczystość dzisiejsza ma podwójny sens. Z jednej strony zawiera się w niej przekonanie o wszechobecnym panowaniu Syna Bożego, a z drugiej zawarta jest zapowiedź końca, ku któremu zmierzamy.
 2. W tym tygodniu, w liturgii wspominamy: we wtorek - świętych męczenników Andrzeja Dung-Lac - kapłana i Towarzyszy.
 3. Za tydzień pierwsza niedziela Adwentu - rozpoczęcie nowego roku liturgicznego, czasu oczekiwania na nadejście Jezusa Chrystusa - naszego Zbawiciela. Począwszy od przyszłej niedzieli w ciągu tygodnia będziemy spotykać się na Mszy świętej roratniej - o godz.7.00. Dodatkowe roraty dla tych, którzy nie mogą być obecni rano we wtorki, czwartki i soboty o godz.17.30.
 4. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej. Polecamy tygodniki: Gość Niedzielny i Niedziela. Polecamy także świece na wigilijny stół rozprowadzane przez Caritas jako Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Są jeszcze kalendarze diecezjalne na 2021r.
 5. Przyjmujemy intencje mszalne na 2021r. w zakrystii i kancelarii parafialnej.
 6. Taca w przyszła niedzielę przeznaczona będzie na ogrzewanie kościoła. Ogrzewanie zostanie uruchomione, jeśli zbierzemy odpowiednią ilość środków. Miesięczne ogrzewanie świątyni w ubiegłym roku kosztowało nas ok. 4 tys. zł.


 


Szukaj na stronie
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego